Szlak Appalachów (eng. Appalachian Trail) – pieszy szlak turystyczny we wschodniej części Stanów Zjednoczony Ameryki Północnej, biegnący wzdłuż amerykańskiego pasma gór Appalachów. Długość szlaku jest trudna do ustalenia ze względu na częste prace naprawcze, ale wynosi ona w przybliżeniu 3 500 km. Szlak rozciąga się od góry Springer Mountain (1 153 m n.p.m.) w stanie Georgia na południu do góry Mount Katahdin (1 605 m n.p.m.) w stanie Maine na północy. Obecnie  szlak jest dwukierunkowy, czyli można pokonać go z północy na południe jak i w odwrotnym kierunku. Wędrówka Szlakiem Appalachów to niezapomniana przygoda z przyrodą, dzikimi zwierzętami i historią Stanów Zjednoczonych w tle.

 

Początki szlaku to idea która zrodziła się w głowie Amerykanina Bentona Kaye’a na początku XX wieku. Zaowocowała ona projektem szlaku i jego budową, która trwała przez prawie 16 lat. Pierwszego przejścia szlaku, od początku do końca dokonał Earl Shaffer i miało to miejsce w roku 1948. Z roku na rok Szlak cieszył się rosnąca popularnością wśród wędrowców, którzy w poszukiwaniu przygody i piękna górskich widoków do dziś licznie odwiedzają szlak oznaczony białą, pionową linią. Od roku 1968 Szlak Appalachów jest częścią Narodowego Systemu Szlaków (ang. National Trails System), w skład którego wchodzą także szlaki Pacific Crest Trail jak i Continental Divide Trail. Wszystkie trzy tworzą tzw. Potrójna Koronę (eng. Triple Crown of Hiking) szlaków długodystansowych w USA, będącą marzeniem każdego „długodystansowca”.

 

DŁUGOŚĆ: Około 3 500 km

Okres powstania: 1921-1936

Szlak prowadzi przez 14 stanów: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Connecticut, Nowy Jork, New Jersey, Pennsylvania, Maryland, Virginia Zachodnia, Virginia, Karolina Północna, Tennessee i Georgia.

Najwyższy punkt na szlaku: Clingmans Dome 2 025 m n.p.m.

Najśniszy punkt na szlaku: Park Stanowy Bear Mountain 38 m n.p.m.

 

Wybierając się na całość szlaku nie musimy ubiegać się o specjalne pozwolenie na ten cel. Obowiązkowe zezwolenia trzeba jednak nabyć na bobyt i nocleg na terenie Parku Narodowego Great Smoky Mountains. Przed wejściem do Parku Narodowego, odcinek pozwolenia pozostawiamy w specjalnej skrzynce, istnieje więc koniecznośc posiadania papierowej wersji pozwolenia. Obowiązkowej  samodzielnej rejestracji należy także dokonać przy wejściu do Parku Narodowego Shenendoah w stanie Virginia. Tak zwany "kiosk" z odpowiednimi druczkami znajduje się przy wejściu do Parku. Wypisany druczek należy przytwierdzić do plecaka i nosić go przez cały okres pobytu na terenie Parku.

 

Pozwolenie z Parku Narodowego Shenendoah

 

Pomimo braku konieczności obowiązkowej rejestracji, organizacja Appalachian Trail Conservancy (ATC) prosi o rejestracje na swojej stronie interentowej wszystkich tych którzy w danym roku wybierają sie na szlak Appalachów. Ma to zapobiec nadmiernemu tłokowi na szlaku i przepełnieniu dostępnych miejsc noclegowych. Dokonując tak oficjalnej rejestracji, od organizacji otrzymujemy specjalny plastikowy znaczniki jakie możemy przyczepić do naszego plecaka. Uwaga organizacja nie wysyła plakietek za granicę. Można ją jednak uzyskać w oddziałach organizacji (np. w Monson w Stanie Maine czy w Harpers Ferry w Virgini Zachodniej). Fajna pamiątka ze szlaku ale i znak rozpoznawczy każdego thru-hikera (osoba pokonująca całość szlaku przy jednym podejściu).

 

Plakietka będąca znakiem rozpoznawczym każdego Plakietka będąca znakiem rozpoznawczym każdego "thru-hikera"