PCT krok po kroku… Kalifornia Południowa

31-01-2016

newsimage

Zaczynamy od Kalifornii Południowej, bo właśnie tam planujemy rozpocząć naszą przygodę. Szlak rozpoczyna się na niewysokim wzgórzu niedaleko miejscowości Campo zaraz przy granicy z Meksykiem. Symbolicznym początkiem szlaku jest charakterystyczny „totem” z inskrypcjami informacyjnymi. W tym roku dzięki organizacji o nazwie Pacific Crest Trail Association stary „totem” został zastąpiony nowym, o czym można się przekonać oglądając nagranie na stronie internetowej organizacji. Punkt startowy szlaku znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie granicy amerykańsko-meksykańskiej, o czym świadczy widoczna na wielu zdjęciach stalowa konstrukcja z drutem kolczastym szczelnie oddzielająca te dwa kraje. O przygranicznym charakterze tego miejsca nie dają nam także zapomnieć wojskowe patrole rozmieszczone wzdłuż granicy z Meksykiem jak i latające w tym rejonie amerykańskie „choppery” patrolujące pogranicze.

„Totem” Southern Terminus w tle stalowy mur z drutem kolczastym

Od tego miejsca szlak wiedzie wzdłuż Jeziora Morena, tunelem pod drogą międzystanową nr 8, później zagłębiając się w gęstwinie lasów dębowo-sosnowych Laguna Mountains. Następnie trasa wiedzie ku pustynnemu Parkowi Stanowemu Anza-Borrego i wchodzi na teren wyżynny San Felipe Hills i Cleveland National Forest. W dalszej części czeka nas wspinaczka grzbietami gór San Jacinto, które stanowią najwyższy punkt na tym odcinku trasy. Po zejściu i przekroczeniu drogi międzystanowej nr 10, znajdziemy się w najniżej położonym punkcie tego odcina – na przełęczy San Gorgonio

Anza-Borrego-State-Park-sign-510x340
Wejście do Parku Anza-Borrego
wind-turbines-san-gorgonio-pass-palm-springs-photograph-22243-241397
San Gorgino Pass – CA

Kontynuacja szlaku wiedzie ku dwóm kolejnym pasmom górskim San Bernardino i San Gabriel. W Cajehon Pass przekracza autostradę międzystanową nr 15 wcześniej przechodząc obok rozlewisk Jezior Big Bear i Arrowhead. Następnie pnie się na wysokość 2 900 metrów n.p.m., w pobliżu szczytu Mount Baden-Powell, we wspomnianym paśmie gór San Gabriel. Dalej szlak kieruje ku autostradzie nr 14 w rejonie Agua Dulce. Kolejny etap wyprawy to trekking w suchym i gorącym terenie, biegnącym przez uskok San Andreas i zachodnie rubieże pustyni Mojave. Po pokonaniu tego odcinka, szlak zawiedzie nas ku Górą Tehachapi, gdzie, po przekroczeniu autostrady 58 znajdziemy się w paśmie gór Sierra Nevada.

lake_arrowhead_california
Jezioro Arrowhead – CA
San Andreas - CA
San Andreas – CA
Przełęcz Walkera

Odcinek PCT w Kalifornii Południowej kończy się na Przełęczy Walkera, na wysokości 1598 m n.p.m.

Flora tego regionu to w większości pustynne krzewy i tzw. chaparrale. Lasy występują rzadko, w wyższych partiach górskich. Nie lada problemem w tym regionie jest dostęp do wody, szczególnie w okresie letnim, kiedy temperatura powietrza oscyluje wokół 26-38 stopni Celsjusza.

Na szlaku można spotkać zwierzęta, takie jak: jaszczurki, węże, kojoty czy pumy płowe.

Częsty towarzysz podróży – Grzechotnik