Buty Chiruca Tasmania GTX - recenzja

21-11-2018

newsimage

Przed wyprawą na następny długodystansowy szlak górski do USA, po raz kolejny stanęliśmy przed jednym z największych problemów, jakie buty zabrać na szlak. Posiadając doświadczenie ze szlaków Pacific Crest Trail i Appalachian Trail wiedzieliśmy czego szukać. Po poradę i pomoc zwróciliśmy się do firmy Chiruca, która w swojej ofercie posiada buty spełniające nasze potrzeby.

 

Szlak Continental Divide Trail, to długodystansowy szlak górski o długości prawie 5 tys. kilometrów. Przebiega on przez 5 stanów (Nowy Meksyk, Kolorado, Wyoming, Idaho i Montana), pofałdowanym grzbietem wododziału kontynentalnego Ameryki Północnej. Oznacza to, że przez prawie 5 miesięcy będziemy zmagać się ze zmiennymi warunkami pogodowymi, klimatycznymi i terenowymi. W skrócie można powiedzieć, że potrzebujemy obuwia dobrego na pustynię a także na trudne warunki śniegowe jakie mogą nas zaskoczyć w Górach Skalistych w każdym momencie. Bardzo istotnym jest także odporność na zużycie, które przy pokonywaniu dziennie około 45 km może okazać się kluczowe dla powodzenia wyprawy. Jeżeli but do tego nosi się wygodnie mamy do czynienia z butem idealnym. Czy takimi okazały się buty od Chiruca? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami testu.

 

Buty Chiruca Tasmania

 

Na konfrontację z Górami Skalistymi w stanie Kolorado postanowiliśmy przygotować buty Chiruca  Tasmania z membraną Gore-Tex. But przez producenta został zaliczony do grupy „multifunction”, czyli buty do parku, kościoła, w góry i na szlak długodystansowy. O wyborze tego modelu zadecydowała membrana i solidne wykonanie buta.

 

 

 

 

 

Wykonanie

 

 

Na pierwszy rzut oka model Tasmania może nie przypaść  do gustu. Głównym powodem może być toporna konstrukcja i mało  ciekawa kolorystyka. Na myśl przychodzą skojarzenia z obuwiem roboczym używanym w powszechnie znanej sieci handlowej. Cholewka została wykonana z hydrofobowego nubuku z elementami Cordury. Szwy i klejenia wykonane bardzo solidnie, łącznie  dają efekt buta nie do zdarcia. But posiada membranę Gore-Tex. Podeszwa wykonana została z prostego materiału gumowego na bazie poliuretanu. Bieżnik to kostki o obłych kształtach, pozbawionych ostrych krawędzi. Tasmania została wyposażona w bardzo wygodną wkładkę o właściwościach antybakteryjnych. Całość daje nam całkiem sporą wagę bo 520 g sztuka.

 

 

Rozmiar

 

 

Bardzo ważną kwestią w przypadku wyboru obuwia z asortymentu Chiruca jest odpowiednio dobrany rozmiar. Niestety firma nie produkuje rozmiarów połówkowych stąd radziłbym każdemu zakup w sklepie stacjonarnym, gdzie możemy fizycznie sprawdzić rozmiary interesującego nas modelu. Ja wybrałem rozmiar 44 przy czym zazwyczaj nosze rozmiar 44-44,5. But początkowo wydawał się nieco ciasny jednak z czasem dopasował się i potem już idealnie współpracował z moją stopą. Jedynym mankamentem, który może być związany z rozmiarem (ale nie musi) jest ucisk na kostkę powodowany rantem powyżej zapiętka. Rozwiązaniem okazało się wycięcie tego fragmentu buta.

 

 

 

Chiruca Tasmania w Praktyce

 

 

Test butów Tasmania przypadł na odcinek szlaku CDT wiodący przez wysokie i zaśnieżone Góry Skaliste stanu Kolorado a także pustynny odcinek stanu Wyoming.

 

W górach Kolorado miałem do czynienia z zeszłorocznym śniegiem i bardzo wysokimi górami, przekraczającymi 3 000 m n.p.m.  W tych warunkach miałem okazję sprawdzić jak buty radzą sobie z niskimi temperaturami i ciągłym kontaktem z wodą i wilgocią. Podczas brodzenia w śniegu i wodzie do poziomu kostki, but nie przemaka. Membrana spisuje się bardzo dobrze a but w umiarkowanym stopniu absorbuje wodę. W przypadku przemoczenia, buty schną stosunkowo szybko w  temperaturze około 20 stopni. Podczas suszenia pamiętajcie o wyjęciu wkładki ponieważ dosyć mocno pochłania ona wodę.

 

Komfort użytkowania buta po dopasowaniu oceniam na bardzo dobry. Jak na but o przeznaczeniu (w moim przypadku) podejściowym, jest on dosyć szeroki, pozostawiając sporo miejsca na opuchnięte i obrzmiałe palce wędrowca. „Pancerna” budowa buta chroni nasze stopy przed uderzeniami i otarciami nie ingerując w wysoki komfort użytkowania. Podczas podejść i zejść, na palce pozostawiona została właściwa  przestrzeń co nie doprowadziło do żadnych otarć lub pęcherzów. Gruba i umiarkowanie sztywna podeszwa nie daje nam odczuć ostrych krawędzi i nierówności terenu.

 

Wędrówka po suchym i pofałdowanym terenie nie stanowi większego wyzwania dla tego modelu od Chiruca. Problemy pojawiają się kiedy podłoże staje się śliskie, mokre  i strome. Podeszwa uzbrojona została w sporej wielkości obłe, gumowe kostki, które w tych warunkach radzą sobie bardzo źle. Każdy kontakt z mokrym lub zmrożonym śniegiem, błotem czy śliskim kamieniem kończy się efektowną ewolucją wędrowca. Brak ostrych krawędzi i rantów na podeszwie przeznaczonej do jakiejkolwiek aktywności outdoorowej to nie jest dobry pomysł. Problem zaczął się także pojawiać na powierzchni piaszczystej o słabym nachyleniu, kiedy podeszwa uległa już mocnemu starciu. Zaliczyłem kilka efektownych lądowań na plecaku ślizgając się na piaszczystej powierzchni.

 

Pomimo masywnej i solidnej konstrukcji but posiada bardzo dobre właściwości wentylacyjne a mambrana Gore-Tex sprawuje się bardzo przyzwoicie. Podczas wędrówki w górach wysokich jak i po obszarze pustynnym Grate Divide Basin w stanie Wyoming, stopa nie ulegała przepoceniu co uznaję za bardzo pozytywne zaskoczenie. Wydaje mi się, że jest to sprawka współpracy buta i skarpetki.

 

W butach Chiruca Tasmania pokonałem łącznie około 1 300 kilometrów w trudnym skalistym terenie przepięknych stanów Kolorado i Wyoming. Dziennie przez około 10-12 godzin pokonywałem od  30 do 55 kilometrów narażając buty na ekstremalne warunki pogodowo-terenowe. Test wytrzymałościowy wypadł bardzo pozytywnie jeżeli chodzi o zewnętrzną powłokę buta. Można powiedzieć, że nie została ona naruszona a jedynym uszkodzeniem był pęknięty szef, gdzieś z boku buta. Nie wpłynęło to jednak na komfort i jakość użytkowania. O wymianie obuwia na nowe zaważyła podeszwa, która uległa mocnemu starciu. Kontynuowanie wędrówki  w takim stanie mogło narazić mnie na liczne upadki i kontuzję.

 

 

 

 

Podsumowanie

 

 

Jeżeli szukacie butów na zimowe spacery po mieście, parku lub niewysokich górkach te buty są właśnie dla Was. Bardzo wygodnie się noszą a Wasza stopa zawsze pozostanie sucha. Do tego będą Wam one służyły latami! Bardziej wymagające warunki pogodowe i terenowe to zadanie dla innego modelu butów.

 

 

Parametry:

 

 

Zakres rozmiarów: 36-47
Cholewka: Hydrofobowy Nubuck, Dwoina oraz Cordura®
Podeszwa: PU - poliuretan
Membrana: Gore-Tex®
Waga: 520g

 

 

Plusy:

+bardzo wytrzymała konstrukcja

+wkładka

+wygoda

 

 

Minusy:

-podeszwa o obłych krawędziach

-waga

-design