Buty Chiruca Maracaibo - recenzja

20-11-2018

newsimage

Przed wyprawą na następny długodystansowy szlak górski do USA, po raz kolejny stanęliśmy przed jednym z największych problemów, jakie buty zabrać na szlak. Posiadając doświadczenie ze szlaków Pacific Crest Trail i Appalachian Trail wiedzieliśmy czego szukać. Po poradę i pomoc zwróciliśmy się do firmy Chiruca, która w swojej ofercie posiada buty spełniające nasze potrzeby.

 

Szlak Continental Divide Trail, to długodystansowy szlak górski o długości prawie 5 tys. kilometrów. Przebiega on przez 5 stanów (Nowy Meksyk, Kolorado, Wyoming, Idaho i Montana), pofałdowanym grzbietem wododziału kontynentalnego Ameryki Północnej. Oznacza to, że przez prawie 5 miesięcy będziemy zmagać się ze zmiennymi warunkami pogodowymi, klimatycznymi i terenowymi. W skrócie można powiedzieć, że potrzebujemy obuwia dobrego na pustynię a także na trudne warunki śniegowe jakie mogą nas zaskoczyć w Górach Skalistych w każdym momencie. Bardzo istotnym jest także odporność na zużycie, które przy pokonywaniu dziennie około 45 km może okazać się kluczowe dla powodzenia wyprawy. Jeżeli but do tego nosi się wygodnie mamy do czynienia z butem idealnym. Czy takimi okazały się buty od Chiruca? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami testu.

 

BUTY CHIRUCA MARACAIBO

 

Modelem, który wybraliśmy na pierwszy etap wędrówki po piaskach Nowego Meksyku były buty Chiruca Maracaibo, przez producenta prezentowane jako buty o wszechstronnym zastosowaniu. Ich lekka i przewiewna konstrukcja, w pierwszej kolejności przykuła naszą uwagę.

 

 

WYKONANIE

 

 

Buty na pierwszy rzut oka prezentują się bardzo atrakcyjnie (wybraliśmy kolor czerwony) i solidnie. Cholewka wykonana została z materiału tekstylnego gwarantującego przewiewność i niską wagę. Dodatkowo zewnętrzna warstwa cholewki została pokryta cienką warstwą przeźroczystego materiału, wzmacniającego budowę buta. W przedniej części -, znajduje się usztywniony otok,  chroniący palce przed bolesnymi uderzeniami. Model Maracaibo wyposażony został w prostą i lekką wkładkę o uniwersalnym przeznaczeniu. Podeszwa to produkt od Vibram model Exxmor z drobnym bieżnikiem do wędrówek po zróżnicowanym terenie.

 

 

ROZMIAR

 

 

Dobór odpowiedniego rozmiaru przy tym modelu wydaje się kluczową sprawą. But posiada stosunkowo wąską budowę co w przypadku osób z szeroką stopą może okazać się problemem. Standardowo noszę rozmiar 44 – 44,5 i buty Chiruca Tasmania lub Dynamic są wręcz idealne na moją stopę. Model Maracaibo w tym rozmiarze okazał się jednak na mnie za mały. Niestety marka Chiruca nie produkuje połówek więc w moim przypadku prawdopodobnie rozmiar 45 byłby idealny. Maciek nosi standardowo 43 i Maracaibo w takim rozmiarze leżały bardzo dobrze. Może różnica pomiędzy rozmiarami wynika z faktu że Maracaibo produkowane są w Chinach a Dynamic i Tasmania w Hiszpanii? Takie luźne przemyślenie :)

 

 

 

Chiruca Maracaibo w praktyce

 

 

Pomijając fakt nietrafionego rozmiaru but okazał się bardzo dobrym wyborem na piaszczysty i suchy teren pustynny z jakim mieliśmy do czynienia w Nowym Meksyku. W wysokich temperaturach stopa otrzymywała odpowiednią dawkę powietrza co zapobiegało nadmiernemu poceniu. Dodatkowo konstrukcja „siatki” z której został zbudowany but skutecznie zatrzymywała drobinki piachu i kamieni, które mogły dostać się przez nią do środka. Przed dopasowaniem buty mogą sprawiać wrażenie sztywnych i nieco ciasnych jednak z czasem ulega to zmianie. Podeszwa dobrze zachowywała się na podłożu piaszczystym a komfort użytkowania w tych warunkach oceniam na dobry +. Osobom, które chcą uzyskać nieco lepszy efekt, radziłbym dokupić wkładkę o lepszych właściwościach, niż ta dodawana w komplecie  z butami przez producenta. Podobne wrażenia miał Maciek po weekendowym wypadzie w Tatry, gdzie buty zostały sprawdzone na kamienistym podłożu. Szeroka podeszwa od Vibram dobrze trzymała się podłoża, jednak okazywała się ona za miękka w starciu z ostrym i twardym granitem.

 

Pokonywanie długich dystansów to domena butów o niskim profilu i lekkiej konstrukcji gdzie jakakolwiek membrana nie jest obiektem pożądania wędrowców. Jak na but o tekstylnej i lekkiej konstrukcji - łatwo przemaka i nabiera wody w przypadku mocnych opadów deszczu lub przekraczania  głębokich rzek. Plusem jest fakt, że w temperaturze około 20 stopni buty bardzo szybko schną. Przy temperaturze około zera zamarzają na „kość” czego miałem okazję doświadczyć podczas pokonywania kanionu rzeki Gila w Nowym Meksyku.

 

W butach Chiruca Maracaibo przeszedłem około  890 kilometrów interioru stanu Nowy Meksyk pokonując dziennie około 40 kilometrów. Tak intensywne użytkowanie nie doprowadziło do żadnych uszkodzeń, które mogę uznać za krytyczne. Przetarciu uległ zapiętek buta, a także wnętrze podeszwy co związane było ze zużyciem firmowej wkładki. Zewnętrzna powłoka buta nie uległa żadnym przetarciom czy uszkodzeniom, nawet w miejscu zgięcia w okolicach śródstopia. Przebyty dystans doprowadził do zdarcia podeszwy  w około 70 % procentach, co można uznać za niezły wynik. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że wędrowałem głównie po miękkim i piaszczystym podłożu. W miejscach najbardziej narażonych na przetarcie zaczęły pojawiać się dziury.

 

 

 

Podsumowanie

 

 

Dobierająca buty Chiruca Maracaibo pamiętajcie o przymiarce w sklepie, nie ryzykowałbym zakupu przez  internet. Jeżeli dobrze dobierzecie  rozmiar, buty powinny idealnie sprawdzić się podczas biegów górskich po ubitym terenie z małą ilością skał. Jeżeli do tego dokupicie lepsze wkładki buty będą wygodniejsze i na pewno posłużą wam dłużej niż inne modele tego typu. Maracaibo idealnie sprawdzą się także na dłuższych trekkingach po szlakach o średniej trudności, z przewagą miękkiego podłoża.

 

Parametry:

 

Zakres rozmiarów: 36-47 (42 damski)

Cholewka: materiał syntetyczny i tekstylny

Podeszwa: Vibram® Exmoor

Waga: 307g. męski, 205g. damski

 

 

Plusy:

 

+ przewiewność

+ wytrzymałość

+ ciekawy design

 

Minusy:

 

- wąska budowa (dla osób o szerokiej stopie)

- wkładka