KALIFORNIA ŚRODKOWA

06-02-2016

newsimage

KALIFORNIA ŚRODKOWA


Rozpoczynając wędrówkę od najniższego punktu na tym odcinku, na Przełęczy Walkera, wkraczamy w malowniczy rejon bezdroży, obejmujący suchy teren obszaru Chimney Peak Wilderness. Szlak ciągnie się, aż do południowego rozwidlenia rzeki Kern w obszarze Kennedy Meadows. Od tego miejsca droga prowadzi poprzez rozległe łąki i lasy iglaste.

Tuolumne Meadows - Kalifornia
Tuolumne Meadows – Kalifornia

Po pokonaniu prawie tysiąca metrów przewyższenia, trasa prowadzi nas na przełęcz Cottonwood Pass. Na północ od przełęczy rozpościera się lodowiec gór Sierra Nevada, który wypełniając wodą liczne zagłębienia terenu utworzył setki stawów i jezior. W Sequoia National Park szlak PCT łączy się z bardzo popularnym w Stanach Zjednoczonych szlakiem John Muir Trail, z którym dzieli wspólny chodnik, aż po autostradę nr 120 w Parku Yosemite, w rejonie Tuolumne Meadows, na wysokości 2 627 m n.p.m. Wzdłuż tego docinka trasa wielokrotnie prowadzi dnem doliny i na przełęcz. W ten sposób przekraczamy łącznie osiem przełęczy położonych powyżej, 3300 m n.p.m. rozpoczynając od przełęczy Forester Pass (4009 m n.p.m.), będącej najwyższym punktem na całej długości szlaku PCT.

John Muir Trail - Mount Whitney 4421 m n.p.m
John Muir Trail – Mount Whitney 4421 m n.p.m

Po przekroczeniu autostrady nr 108 na Sonora Pass szlak rozpoczyna subalpejski trawers gór Sierra Nevada, po czym kończy się przy drodze międzystanowej nr 80.  Na północ od Parku Yosemite można spotkać liczne skały wulkaniczne, najczęściej występujące na odcinku od Sonora Pass po Echo Summit, nieopodal Autostrady nr 50. Odcinek szlaku w Kalifornii Środkowej, kończy się na terenie Tahoe National Forest.

Sonora Pass - Kalifornia
Sonora Pass 2933 m n.p.m. – Kalifornia

Kalifornię Środkową pokrywają głównie lasy sosnowe. Na szlaku można spotkać zwierzęta, takie jak świstaki, kojoty, jelenie czy czarne niedźwiedzie.

Forester Pass 4009 m n.p.m. - Kalifornia
Forester Pass 4009 m n.p.m. – Kalifornia
Autostrada 108 widziana z Carson - Iceberg Wilderness
Autostrada 108 widziana z Carson – Iceberg Wilderness
Czarny Niedźwiedź